Pościel to kołdry, poduszki oraz ich poszwy i poszewki. Przy ogromnej podaży różnych materiałów oraz wypełnień wybór wcale nic jest prosty. Aby ułatwić wam to zadanie, przygotowaliśmy małe kompendium wiedzy o pościeli. Podpowiemy, na co warto zwrócić uwagę przed zakupem kołdry czy poszwy. Naprawdę warto zadbać o komfort nocnego wypoczynku, bo przecież nawet przysłowie mówi, że „jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz". A pięknie zasłane łóżko doda urody sypialni.
PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI
Rozmiar jest ważny
Pościel 200x220 z oferty sklepu Pościel To fot.1
Przy zakupie pościeli kieruj się przede wszystkim rozmiarem materaca, kołdra powinna w całości go zakrywać. Nie szkodzi, jeśli będzie nawet ciut większa. Wówczas wygodnie się nią otulisz. Najpopularniejsze wymiary kołder to: 140x200 cm (na łóżka jednoosobowe), 160x200 cm (na standardowe podwójne łóżka) oraz 200x200 lub 200x220 (na duże małżeńskie łoża). Najczęściej poduszki mają rozmiar 70x80 cm. ale każdy musi wybrać taką, jaką lubi.
Rodzaje wypełnienia
Najbardziej higieniczna (polecana dla alergików) jest pościel z włókien syntetycznych (silikonowych lub poliestrowych), które nie odkształcają się, są puszyste, miękkie. dostosowują się do ruchów śpiącej osoby. Ważne, ze można je często prać. Osoby. które preferują naturalne wypełnienia mają do wyboru: puch (szczególnie lekki i ciepły jest puch gęsi). pierze (cięższe od puchu), wełnę owczą i wielbłądzią, a także len, jedwab, włókna bambusowe i kukurydziane.
Obleczenia
Pościel 200x220 z oferty sklepu Pościel To fot.2
Najpopularniejsze są poszwy (na kołdrę) i poszewki (na poduszki) z bawełny. To materiat trwały, przyjemny w dotyku, łatwy do prasowania. Ostatnio bardzo modne są obiecania lniane. Przewiewne, świetnie wchłaniają pot. Nie elektryzują się, są idealne na lato, ale trudne do prasowania. Niezwykle praktyczna jest za to flanela, dżersej, mikrowłókno oraz kora. Gdy dobrze je rozwiesisz, wcale nie potrzebujesz żelazka. Kora niektórym wydaje się jednak zbyt szorstka i drapiąca.
Jak prać pościel?
Kołdry i poduszki z włókna poliestrowego pierzemy w pralce automatycznej w temp. 60 'C w 1/3 ilości zwykle używanego proszku. W pralce możesz też wyprać niewielkie kołdry oraz poduszki puchowe (w temp. 30 st. C). Warto włożyć do bębna razem z nimi 2-3 nowe piłki tenisowe - będą rozbijać puch. Pościel z wełny najpierw najlepiej namoczyć na noc w wannie wypełnionej bardzo letnią wodą z dodatkiem 15 dag boraksu. Potem wyprać w płatkach mydlanych.
Wietrzenie
Pościel 200x220 z oferty sklepu Pościel To fot.3
Bez względu na to, z czego zrobiona jest pościel. dobrze jej robi codzienne, choćby krótkie, wietrzenie. Raz na tydzień należy pozostawić ją na powietrzu, co najmniej przez 1-2 godziny. a latem znacznie dłużej. Dzień powinien być słoneczny (wskazany jest wiatr). Latem lepiej ułożyć ją w cieniu, by dobrze wyschła i przewietrzyła się (silne promienie słoneczne przepalają nitki tkanin). Zimą mróz niszczy roztocze, mole i zarazki. Pościel trzeba zabrać z dworu przed zachodem słońca